گروه مهندسي افراسافت afrasoft engineering group
گروه مهندسي افراسافت
صفحه نخست افراسافت گروه مهندسي افراسافت درباره ما افراسافت گروه مهندسي افراسافت محصولات و خدمات افراسافت گروه مهندسي افراسافت نمونه كارها افراسافت گروه مهندسي افراسافت پورتال مشتريان گروه مهندسي افراسافت مشتريان افراسافت گروه مهندسي افراسافت اخبار افراسافت گروه مهندسي افراسافت تماس با افراسافت

تبدیل شن و ماسه به صفحات خورشیدی
شنبه 27 بهمن 1399

دستگاه جدیدی به نام "تراباکس" قادر است الکتریسیته و شن و ماسه را به صفحات خورشیدی تبدیل کند. این دستگاه با تغییرات آب و هوایی مبارزه می‌کند و می‌تواند روزی به ماه، مریخ و فراتر از آن ارسال شود.
یک استارتاپ به نام "مانا الکتریک"مستقر در لوگزامبورگ با هدف ارسال جعبه‌هایی به شکل انبارهای فلزی به بیابان‌های زمین که قادر به ساخت صفحات خورشیدی با استفاده از برق و شن و ماسه هستند، به کمک مبارزه با تغییرات آب و هوایی می‌آید.
این جعبه‌ها با نام "تراباکس"(Terrabox) بسیار ساده به نظر می‌رسند. همانطور که "مانا الکتریک" در وب‌سایت خود توضیح داده است: "تراباکس" یک کارخانه کاملاً خودکار است که قادر به تولید پنل‌های خورشیدی با استفاده از شن و برق به عنوان ورودی است.
این کارخانه‌های کوچک قابلیت قرارگری و جابجایی را درون کانتینرها دارند، و می‌توان آنها را به مکان‌های دورافتاده بیابانی منتقل کرد تا در آنجا بتوانند صفحات خورشیدی مورد نیاز برای تولید انرژی خورشیدی پاک را تولید کنند.
این محصول می‌تواند به کاهش وابستگی اپراتورهای انرژی تجدیدپذیر به چین را که اغلب صفحات خورشیدی فتوولتائیک جهان را تولید می‌کند، کمک کند.
"مانا الکتریک" می‌گوید در سال ۲۰۲۲ فناوری خود را آزمایش می‌کند و همچنین نسخه "تراباکس" خود را برای کره ماه توسعه می‌دهد که برای تبدیل خاک ماه موسوم به "رگولیت" به سیلیکون با خلوص بالا طراحی خواهد شد. از نظر تئوری، این دستگاه می‌تواند سالانه یک مگاوات پنل خورشیدی تولید کند. ضمن اینکه فرآیند ساخت این صفحات خورشیدی همچنین اکسیژن را به عنوان یک محصول جانبی آزاد می‌کند که می‌تواند توسط فضانوردان برای تنفس در فضا استفاده شود.
"تراباکس" مخصوص فضای "مانا الکتریک" سبک‌تر طراحی شده است تا بتوان آن را به راحتی به فضا منتقل کرد. با توجه به اینکه ماموریت‌های "آرتمیس" و "دروازه ماه" ناسا برای ایجاد حضور پایدار انسان در ماه از سال ۲۰۲۴ برنامه‌ریزی شده است، فناوری "تراباکس" می‌تواند به این حضور پایدار در نزدیکترین همسایه آسمانی ما کمک کند.
طبق گفته شرکت فناوری خورشیدی آلمانی "دزرتک"(Desertec)، پوشاندن بخش کوچکی از صحرای بزرگ آفریقا با صفحات خورشیدی می‌تواند انرژی کافی برای کل کره زمین را تأمین کند.
اگر برنامه‌های ناسا و شرکت‌هایی مانند "مانا الکتریک" موفقیت آمیز باشد، ماه با ظرفیت انرژی فراوان می‌تواند به عنوان یک سکوی پرتاب برای بشریت عمل کند تا بتواند خود را برای یک تمدن فضایی آماده کند.تبدیل شن و ماسه به صفحات خورشیدی

منبع خبر: iranrea

برگشت به صفحه قبل

تازه ها و اخبار
اسكرام (Scrum) چيست؟
رایانش ابری  (Cloud Computing)
هشت راه توليد انرژي برق به روش Hi-Tech
پیاده سازی قراردادهای سطح سرویس (SLA)
بهترین راه پشتیبان‌گیری از اطلاعات چیست؟
چگونه نیازهای خود را به طراح وب سایت‌تان بگویید
15 اشتباه رايج در طراحي سايت
نکات مهم در طراحی سایت برای جذب بازدید کننده
انواع طراحی سایت بر اساس رابط کاربری گرافيكي وب
گروه مهندسي افراسافت
© کلیه حقوق براي گروه مهندسي افرا سافت محفوظ است. (1394-1392)
حريم شخصي كاربران   گروه مهندسي افراسافت   شرايط استفاده   گروه مهندسي افراسافت   نقشه سايت
afrasoft facebook afrasoft twitter afrasoft google+ afrasoft linkedin
محصولات و خدمات گروه مهندسي افراسافت محصولات و خدمات نمونه كارهاي گروه مهندسي افراسافت نمونه كارها اطلاعات بيشتر در مورد گروه مهندسي افراسافت اطلاعات بیشتر ...